Książki wysyłamy po wcześniejszym ich opłaceniu.
Wpłaty przyjmujemy na konto:
26 1050 1025 1000 0022 9278 0570
Właściciel konta: Inicjał Andrzej Palacz
UWAGA! Podana CENA książki jest OSTATECZNA (zawiera koszty wysyłki)!
<
Uwaga! W przypadku kłopotów z zalogowaniem się prosimy o złożenie zamówienia poczta e-mail: wydawca@go2.pl
Dystrybucję hurtową prowadzą firmy: ABC, Ateneum, Dobra 24, Firma Księgarska Jacek Olesiejuk, Matras, Wolumen s.j.
Nasze książki można nabyć m.in. w następujących księgarniach:
Księgarnie sieci Matras, Bookszpan
Warszawa
Bellona
ul. Grzybowska 77
22 457 03 02
Księgarnia Warszawska
ul. Zielna 39
22 620 12 88
http://www.ksiegarnia-warszawska.pl/
ksiegarnia@ksiegarnia-warszawska.pl
Główna Księgarnia Naukowa
im. B. Prusa
(ul. Krakowskie Przedmieście 7)
tel. 0-22 826 18 35
Główna Księgarnia Techniczna
ul. Świętokrzyska 14
tel. 500 193 239
Księgarnia Codex
ul. Górczewska 97
22 836 80 65
Księgarnia Historyczno-Militarna
ul. Dobra 26
tel. 22 828 17 03
www.ksiegarnia.historyczna.com.pl
Poznań
Skład Kulturalny
ul. Szamarzeckiego 4/6
tel. 732695154
http://skladkulturalny.pl/?page_id=48
e-mail: skladkulturalny.jezyce@gmail.com
Skład Kulturalny
Św. Marcin 24
(Galeria MM)
500 683 092
http://skladkulturalny.pl/?page_id=48
e-mail: skladkulturalny@gmail.com
Puławy
Muzeum Czartoryskich
w Puławach (wybrane pozycje)
ul. Czartoryskich 8
tel. 81 475 45 00
Radom
Księgarnia Literacka
im. W. Gombrowicza
(ul. Żeromskiego 83)
tel. 48 362 36 60
Księgarnia Lucky
ul. Żeromskiego 33
501 506 203
luckyradom@wp.pl

|
|
Karta pozycji |

CENA:
32.00 zł

|
 |
 |
|
Kompendium wiedzy dotyczącej prawnych aspektów wykorzystania fotografii. Przeznaczone zarówno dla osób zawodowo parających się wykonywaniem zdjęć jak i amatorów, których prace mogą być wykorzystywane w szeroko rozumianych mediach, dla instytucji (wydawnictw prasowych, książkowych, portali internetowych itp). Fotograf, fotografia, prawo ma za zadanie przybliżyć podstawowe zagadnienia prawne dotyczące zarówno publikacji, jak i prezentacji fotografii w różnego typu mediach (m.in. książka, reklama, Internet) i poza nimi (przestrzeń otwarta, instytucje kulturalne). Autor stawia sobie za cel zapoznanie czytelników z zasadami ochrony dóbr osobistych, uprawnień tak fotografa, jak i osób korzystających z jego dorobku (wydawca, agencja reklamowa, inne).
Praca definiuje zarówno podstawowe pojęcia związane z ochroną prawną dzieł fotograficznych (np.: „twórca”, „wizerunek”, „prawo autorskie”), jak i rozszerza zagadnienia (m.in. o kryteria konieczne dla uznania fotografii za utwór objęty ochroną prawną, wyjaśnia też niektóre wątpliwości związane z fotografią portretową). Zawiera najważniejsze informacje z zakresu autorskiego prawa osobistego i majątkowego (ochrona, ograniczenia i zasady dysponowania nimi), a także wskazówki dotyczące dochodzenia roszczeń na drodze sądowej w przypadku naruszenia obowiązujących zasad.
Cennym uzupełnieniem książki jest aneks z wzorami siedmiu najczęściej zawieranych umów (umowa o dzieło, wydawnicza, o rozpowszechnianie wizerunku itd).
Mec. Wojciech Orżewski jest autorem wielu artykułów (stały felietonista miesięcznika ,,Wydawca'') i książek (,,Elementy prawa w działalności wydawniczej'', ,,Reklama i prawo'', ,,Prawo w mediach''), wykładowcą prawa autorskiego na kursach szkoleniowych Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Od autora
„Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając
wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości.”
Henri Cartier-Bresson
Technika sprawiła, że fotografowanie stało się łatwe i proste, nie stwarzające właściwie żadnych problemów. Tradycyjny aparat i fotochemiczną obróbkę zdjęć wypiera aparat cyfrowy i komputerowe programy. W wielu przypadkach autor zdjęć nie zawraca sobie głowy takimi rzeczami jak czas naświetlania, przesłona, czułość filmu, gdyż są to wartości ustawiane automatycznie. Pozostaje w tej sytuacji wybór kadru, a więc decyzja o tym, co i dlaczego chcemy umieścić na zdjęciu. Jednocześnie dokonując tego wyboru mamy świadomość, że w tzw. „obróbce komputerowej” dokonamy ostatniego wyboru treści fotografii.
Te techniczne możliwości i udogodnienia sprawiają, że próbujemy zapisywać wszystkie ważne a także nieważne zdarzenia dnia codziennego. Jeszcze nie tak dawno z uśmiechem pełnym wyrozumiałości przyglądaliśmy się Japończykom z aparatami fotograficznymi utrwalającymi dosłownie wszystko. Teraz sami, aparatem z prawdziwego zdarzenia lub aparatem telefonicznym „utrwalamy” każdą chwilę. Naszymi osiągnięciami w tej dziedzinie z reguły chcemy podzielić się z innymi. Tworzymy własne galerie na stronach WWW lub zabiegamy o umieszczenie naszych fotografii w galeriach, profesjonalnej prasie czy wydawnictwach prasowych lub książkowych. Jednym słowem to co stworzyliśmy chcemy przedstawić szerokiej publiczności.
Nasze fotografie rodzinne, kadry z wakacji, podróży ale także te fotografie, które wykonane zostały przypadkowo, przedstawiamy szerokiej publiczności.
W niniejszym opracowaniu starano się zwrócić uwagę na obowiązujące zasady prawne związane właśnie z „upublicznieniem” fotografii. Dla pełnej jasności należy podkreślić, że pominięte zostały rozważania dotyczące charakteru czy sposobu utrwalania fotografii. Dla uproszczenia przyjęto, że pod pojęciem zdjęcie czy też fotografii należy rozumieć każdy obraz zarejestrowany za pomocą aparatu fotograficznego. Bez znaczenia natomiast w tym przypadku jest technika samej rejestracji (technika fotochemiczna czy też technika cyfrowa).
Publikacja „Fotografia i prawo” ma przede wszystkim zwrócić uwagę na aspekty prawne wykorzystania wizerunku, zasady ochrony dóbr osobistych, a także uprawnienia twórcy fotografii, możliwości wykorzystania zdjęć autorstwa innych osób i wreszcie możliwości akcji sądowej w tych wszystkich przypadkach, gdy zasady prawne zostają naruszone.
Oprócz podstawowych informacji prawnych w publikacji przedstawione zostały wzory umów, które mogą być przydatne osobom zajmującym się zarówno zawodowo jak i autorsko fotografią. Należy jednak podkreślić, że zadaniem tej publikacji nie jest rozwiązywanie problemów jakie mogą wystąpić w związku z wykorzystywaniem zdjęć. Na pewno nie rozwiąże wszystkich problemów i nie zapobiegnie powstawaniu sporów. Mamy jednak nadzieję, że przynajmniej przybliży i wyjaśni szereg spraw na styku twórczości i prawa, co z kolei wpłynie na znaczne ograniczenie ryzyka jakie ze sobą niesie dowolna interpretacja przepisów lub nie przywiązywanie wagi do obowiązujących regulacji prawnych.
Uwzględniono stan prawny na dzień 1 kwietnia 2005 roku.
ISBN ISBN 978-83-930461-0
Format A-5, oprawa złożona (twarda), stron 164
SPIS TREŚCI
[ Poleć znajomym tę pozycję ]
|
 |
|
|